آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING
    
تعداد بازدید: 5371
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/7/4

آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING 

آموزش متن و تصوصر و ویدئو تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING

آزمون مايع نافذ (رنگ نافذ يا فلورسنت):  (Liquid Penetrant Inspection (PT

 مقدمه:

بازرسي با مايعات نافذ يكي از روشهايي است كه مي‌‌تواند براي عيب يابي تعداد وسيعي از قطعات مورد استفاده قرار گيرد، به شرطي كه عيبها به صورت ترك در سطح قطعه ظاهر شوند. ترکهاي سطحي و منافذي که با چشم عادي قابل رويت نمي‌ باشند بوسيله آزمون مايع نافذ شناسايي مي‌‌شوند.اين روش در شناسايي منافذ جوش کاربرد فراواني دارد .قابل ذکر است که فولادهاي آستنيتيک و فلزات غير آهني که از روش ذرات مغناطيسي (MT) نمي‌توان آنها را تست نمود از روش مايع نافذ ارزيابي مي‌‌شوند.

امروزه، بازرسي با مايع نافذ، يكي از مهمترين روشهاي صنعتي است كه براي مشخص نمودن انواع مختلف عيبهاي سطحي مواد و قطعات، مانند تركها، بريدگي‌ها و نواحي مك‌هاي سطحي، مورد استفاده قرار مي‌‌گيرد. اين روش تقريباً براي هر نوع ماده و در هر اندازه‌اي، چه بزرگ با شكل پيچيده و چه ساده، قابل استفاده است و معمولاً براي بازرسي توليدات ريختگي و كار شده فلزات آهني و غيرآهني، آلياژها، سراميك‌ها، ظروف شيشه‌اي و مواد پليمر به كار مي‌‌رود.معرفی اسپری جوش آلمانی MR-CHEMIE

 

اصول :

اساس روش بر اين است كه مايع نافذ بر اثر جاذبه مويينگي به درون تركهاي سطحي نفوذ كرده و پس از يك مرحله ظهور، هر عيبي كه به شكل ترك يا شكستگي در سطح قطعه وجود دارد، با چشم رويت مي‌‌شود. براي بهتر ديده شدن اين تركها، مايع نافذ معمولاً به رنگهاي روشن و قابل ديد بوده و يا به ماده فلورسنت آغشته مي‌‌شود. در حالت اول معمولاً براي رنگين نمودن مايع از رنگ قرمز استفاده مي‌‌شود كه با نور روز يا نور مصنوعي قابل ديد باشد، ولي در حالت دوم براي ديدن تركها و درزها بايد از نور فرابنفش استفاده شود.

مراحل انجام آزمايش مايع نافذ

 1. آماده سازي سطحSurface Prepration
 2. اعمال مايع نافذ Liquid Penetrant Appliying
 3. تميز کاري Cleaning
 4. اعمال ماده ظهورDeveloper Applying
 5. بازرسي Inspection                                   

معرفی اسپری جوش آلمانی MR-CHEMIE

آزمون مايع نافذ را به دو طريق، با استفاده از رنگ مرئي و فلورسنت مي‌‌توان انجام داد. بدين صورت که ابتدا سطح قطعه مورد نظر را تميز و خشک مي‌‌نماييم (سطح بايد عاري از هرگونه شي خارجي مثل براده ها باشد تا مايع نافذ بخوبي داخل ترکها نفوذ نمايد.)

سپس بوسيله مايع نافذ(penetrant) سطح موردنظر را مي‌ پوشانيم که مي‌‌توان اين عمل را با اسپري نمودن نافذ و يا غوطه ور ساختن قطعه درون نافذ انجام داد. بر اثر خاصيت مويينگي نافذ به درون ترکها نفوذ مي‌‌کند و براي اينکه از نفوذ آن اطمينان حاصل نماييم مدتي را صبر کرده(حدود 30 دقيقه) و سپس ماده نافذ اضافي را از روي سطح پاک مي‌کنيم.

ظاهر کننده (Developer) که پودر سفيد رنگي مي‌باشد را روي سطح فوق اسپري مي‌کنيم . ظاهر کننده باعث مي‌شود مايع نافذ از ترکها بيرون کشيده شود و درنتيجه رنگ بر روي سطح پس مي‌زند.

سپس بوسيله بازرسي چشمي‌ تحت نور سفيد (در صورت استفاده از رنگ مرئي) و يا نور ماورابنفش (در صورت استفاده از رنگ فلورسنتي) نشانه هاي رنگي ايجاد شده را مشاهده نموده و محل عيوب و ترکها مشخص مي‌گردد.

آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING

استفاده هاي عمومي‌:

شناسايي و تشخيص محل عيوب سطحي در مواد بدون خلل و فرج

کاربردها:

شناسايي ترک و منفذ در جوش

شناسايي عيوب سطحي در ريخته گري

شناسايي ترک ناشي از خستگي در اجسام تحت تنش

 

محدوديتها:

جسم بايد تقريبا سطح غير متخلخل و صافي داشته باشد.

 

زمان تخميني جهت ارزيابي:

کمتر از يک ساعت

 انواع مايع نافذ:

 1. مايع نافذ فلورسنتي floureseent penetrant
 2. مايع نافذ بارنگ مشخص penetrant visible_dye

آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING

انواع مواد ظهور :

 1. خشک(پودر)dry(powder)
 2. حل شده در آب water soulble
 3. معلق در آب water suspendible
 4. حل شده در يک حلال solvent soulble
 5. معلق در يک حلالsolvent suspendible

 

مزايا :

 1. عيوب سطحي شناسايي مي‌ شود.
 2. به شکل جنس قطعه بستگي ندارد .
 3. ساده وارزان است .
 4. شکل واندازه تقريبي عيب مشخص است .

 

معايب:

 1. عيوب زير سطحي را نشان نمي‌ دهد .
 2. تغيير رنگ دا ئمي‌ نيست .
 3. مواد مصرفي سمي‌ است .
 4. در ماندن باعث خوردگي مي‌ شود .

 

 آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING

مراحل تست PT به شرح ذيل مي‌ باشد:

 

 • ابتدا توسط تنظيف محل مورد نظر را از گرد و غبار تمي‌ز نموده و بعد توسط اسپري تمي‌ز كننده CLEANER (اسپري زرد رنگ) به مقدار كافي بر روي جوش پاشيده، سپس توسط تنظيف قبل از خشك شدن CLEANER محل جوش را تمي‌ز مي‌ نماييم.

 

 • در اين مرحله اسپري نفوذ كننده SPOTTER (اسپري قرمز رنگ) را برروي محل جوش پاشيده و به مدت 5 الي 10 دقيقه بر اساس استاندارد براي فولاد، صبر مي‌ نماييم تا مايع نفوذ كننده، فرصت نفوذ در بين نقاط درز را داشته باشد.

 

 • در اين مرحله مايع نفوذ كننده را توسط اسپري تمي‌ز كننده CLEANER به صورت غير مستقيم تمي‌ز مي‌ نماييم. يعني اينكه ابتدا تنظيف را آغشته به CLEANER نموده و سپس فوراً تنظيف را بر روي مايع تمي‌ز كننده كشيده و آنرا تمي‌ز مي‌ نماييم. اگر در اين مرحله دقت كافي نشود، در مرحله بعد به تحليل اشتباه در مورد جوش مواجه خواهيم شد.

 

 • در اين مرحله اسپري آشكار ساز DEVELOPER (اسپري آبي رنگ) را با فاصله 30 سانتيمتري با محل جوش و با زاويه 15 درجه نسبت به راستاي جوش، بر روي محل جوش به صورت يكنواخت پاشيده و به مدت 5 الي 30 دقيقه صبر نموده و با تو جه به اينكه اسپري آشكار ساز سفيد رنگ بوده، آشكار شدن رنگ قرمز بيانگر جدايش يا درز و سوراخ در جوش مي‌ باشد. اگر اين مقدار درز و سوراخ بيش از حد استاندارد باشد، جوش بايد اصلاح شود.

معرفی اسپری جوش آلمانی MR-CHEMIE

 

ویدئو آموزش تست PT مایعات نافذ PENETRANT TESTING 

  

 
 
 
 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.